Bize Ulaşın

Düşünce ve talepleriniz için bizimle iletişime geçin…

0 (216) 347 7361 karnap@karnapmimarlık.com

Oturma Odası Mobilyaları

Oturma odaları; zamanınızın çoğunu aileniz ile birlikte geçirdiğiniz ve ferahlığı, konforu bir arada sunması beklenen alanlardır. Keyifli sohbetler, eğlenceli anlar, art arda izlenen filmler…

Evin odak noktası olarak rahat ama şık koltuklar, yemek odanız ile oturma odanız iç içe ise özellikle konuklarınız için ayırdığınız müthiş porselenlerinizi veya kristallerinizi sergileyeceğiniz bir vitrin ya da konsol ve tabii ki büyük ekran bir televizyon, son dokunuşlar ise mekânın enerjisine uygun aydınlatma ve aksesuarların yerleştirilmesidir. Her mobilya, her obje yerini bulduğunda o mekân sizi yansıtır. Oturma odası döşerken öncelikle ne istediğinize karar vermekle başlayabilirsiniz. Bunun için de ihtiyaçlarınızın ne olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Oturma odasında ne yapmaktan hoşlanıyorsunuz? Yemek ya da atıştırmalıklar için ya da belki sadece estetik sebeplerle bir sehpanız olacak mı? Kanepenizi rahatlığına göre mi şıklığına göre mi seçmelisiniz? Açılır bir kanepe mi tercih etmelisiniz yoksa şık ve ağır bir oturma grubu mu? Oturma odanızı döşerken aklınızda birçok yeni soru oluşacak, aklınıza takılan her soruda ihtiyaçlarınızı hatırlayarak soruları daha rahatlıkla çözebilirsiniz.

Bir küçük ipucu: Oturma grubu satın almak yerine farklı oturma gruplarından birbirini tamamlayan mobilyalar seçip kendi oturma grubunuzu da oluşturabilirsiniz.

Oturma odasında renk seçimi de mobilyalar kadar önemlidir. Evinizin belki de en çok vakit geçireceğiniz alanında dinlendirici bir renk mi tercih edersiniz yoksa canlı bir renk mi, geleneksel bir ev dekorasyonundan yana mısınız yoksa retro mu seversiniz? Stilinizi seçin, renklerinizi belirleyin. Duvarlarınızın renk seçimi ev dekorasyonunuz için de ilham verecektir. Kanepenizi alırken hangi sorulara cevap vermeniz gerekir, hangi detayları göz önünde bulundurmalısınız? Evde kaç kişisiniz, çocuğunuz var mı ve kaç yaşında, sık sık misafir ağırlar mısınız, misafirleriniz geceyi sizde geçirir mi ya da uzun süreli misafir ağırlar mısınız, kanepenizde uyur musunuz, yemek yer misiniz, bir şeyler içer misiniz, çocuğunuzla oyunlar oynar mısınız? Bu soruların cevapları size açılır bir kanepe mi, rahat bir kanepe mi, kolçakları geniş bir kanepe mi, silinebilir kılıflı bir kanepe mi alacağınıza dair bilgiler verecektir. Aydınlatma sadece dekoratif amaçlar ve kaygılarla seçilmemektedir. Doğru bir aydınlatma, evinizin doğal ışığını dengeli hale getirirken soğuk renklerin hâkim olduğu minimal bir eve sıcak bir detay da katabilir. Kitaplık ve sehpa; kanepeden farklı olarak bazı evlerde bulunup bazı evlerde bulunmayan mobilyalardır. Pek çok sehpa modeline rastlayabilirsiniz, en güzel sehpa modelleri arasından dekorasyonunuza en uygun olanın aynı zamanda ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak model olmasına dikkat etmelisiniz. Orta sehpa, oturma odasında daha çok zaman geçirenler için hayli kullanışlı ve işlevsel bir çözüm olabilir. Üzerine mum, biblo, heykel, vazo, çiçek detayları koyabileceğiniz gibi kitap, defter, dizüstü bilgisayar gibi anlık olarak kullandığınız malzemeleri, hatta atıştırmalıklarınızı, içeceklerinizi koyabileceğiniz bir kurtarıcı olabilir. Orta sehpanızın büyüklüğüne; odanızın ölçülerine ve mobilyalarınızın yerleşim planına ve yine ihtiyaçlarınıza göre karar verebilirsiniz. Kitaplık seçimi ise kitaplığa yerleştireceğiniz kitapların ve objelerin yoğunluğu kadar kullanmak istediğiniz alana göre de farklılık gösterebilir. Klasik kitaplık modellerinden birini seçebileceğiniz gibi, köşeli kitaplık modelleri ya da kitap için raf modellerinden dilediğinizi de seçebilirsiniz.

İpucu: Kitaplıklarınızı yerleştirirken kitaplıktaki objelerin bir dengeye sahip olması gerektiğini unutmayın.

Yeşil bir bitki, dekoratif cool bir obje, altın rengi ya da gümüş rengi bir detay ve bir heykel; kitaplığınıza işlevin yanında bir de estetik görünüm kazandıracaktır.

Oturma odaları da tıpkı yatak odaları gibi dekorasyona özel ihtiyaçlar barındırır. 2017 dekorasyon trendlerini takip ederek edinebileceğiniz yeni fikirler kadar sevdiğiniz country, modern, rustik, otantik, vintage, modern, geleneksel, avangart ya da retro stillerde sunulan ve profesyoneller tarafından hazırlanmış projeleri incelemek de oturma odası dekorasyonunuz için ihtiyaç duyduğunuz dekorasyon fikirlerini verebilir.

Oturma odası dekorasyonunda nelere dikkat etmeliyiz?

Bu soru özellikle de yeni ev alanların ve yeni bir eve taşınanların en çok sorduğu soru olma özelliği taşıyor. İç mimarlık alanında uzun zamandır hizmet veren, ünlü isimlerin ve ünlü mekanların dekorasyonunu yapmış başarılı iç mimarlar ve mimarlar; bahçeleri yeni birer alan haline getirme konusunda kendini ispat etmiş önemli peyzaj mimarları; yaptıkları özel çalışmalar ve başarılı projeler ile Karnap Mimarlık size ilham vermek ve ihtiyaç duyduğunuzda size yepyeni alanlar tasarlamak için bulunmaktadır.

Oturma odası için düşündüğünüz tv ünitesi, oturma grubu, berjer, dresuar, konsol, özel tasarım orta sehpa, dikkat çekici dekoratif bir ürün, en güzel anlarınızdan birini yansıtan bir fotoğraf çerçevesi, size farklı duygular yaşatacağı kadar aynı zamanda renkleriyle oturma odanızı tamamlayacak büyüleyici bir tablo… Tüm bu mobilyalar ve dekoratif objeler; konforu, estetik farkındalığı, canlılık ve enerjiyi de bir arada sunmalı, kendinizi oturma odanızda iyi hissetmelisiniz.

Şimdi koltuğunuza yaslanın ve başarılı mimarlık ofisleri ve mimarlar tarafından hazırlanıp harika tasarımlarla bütünleşen birbirinden güzel oturma odalarını keşfe çıkın.