Bize Ulaşın

Düşünce ve talepleriniz için bizimle iletişime geçin…

0 (216) 347 7361 karnap@karnapmimarlık.com

Ofis Mobilyaları

Ofis, çalışan insanların uzun saatlerini geçirdiği ve bu yüzden de dekorasyonunun ev dekorasyonu kadar önemli olduğu bir alandır.

Çalışma alanlarında kullanılan renkler, kişisel beğenilerden ziyade çalışmaya uygun şekilde rahatlatıcı olduğu kadar enerji veren renkler de olmalıdır. Aynı şekilde göz yoran detaylardan ziyade dosya ve klasörleri içine alabilecek kadar büyük dolaplar, raflar barındırmalı ve ofiste çalışan herkese kendine özel bir alan oluşturma imkânı vermelidir.

Son yıllarda ofis çeşitlerinde farklılıklar oluştu. Bildiğimiz klasik ofis yapısının ardından dünyada bilinen adıyla home office, open office, kolektif ofis gibi birbirinden ayrı değerlendirebileceğimiz farklı modeller gelmeye başladı. Modern yaşamın farklı iş modelleri farklı iş mekanlarına ihtiyaç doğurdu.

Open Office ne demektir?

Açık Ofis (Open Office), büyük bir alanda birçok çalışanın bir arada çalıştığı, birbiriyle iletişim halinde olduğu özel çalışma alanlarıdır. Özellikle yeni girişimler, genç çalışanlardan oluşan ya da çalışma ortamında pozisyon farkı bulunmayan iş yerleri için uygun bir ofis modelidir.

Home Office ne demektir?

Ev Ofis (Home Office), bir ofise gitme ihtiyacı duymadan kişinin yaşam alanının bir bölümünü çalışma alanına dönüştürdüğü ofis modelidir. Bu ofis ortamı aynı zamanda psikiyatristler, fotoğrafçılar için de uygun bir ofis modeli olabilir. Bunların dışında son yıllarda serbest (freelance) çalışanların sayısındaki artışla beraber kolektif ofislerin de sayısı hayli artış gösterdi.

Kolektif ofis nedir?

Kolektif ofis, daha çok freelance çalışan bağımsız ya da bireysel şirket sahibi bireyler tarafından toplantı ya da sessiz bir ortamda çalışma ihtiyacı ile tutulan özel çalışma alanlarıdır. Kolektif (paylaşımlı) ofislerde aynı işi yapmayan birbirinden bağımsız çalışanlar belli bir ücret karşılığı bir ofisi diledikleri gibi kullanabilmektedir.

Ofis dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bu konudaki en önemli nokta, ofiste yapılacak işte neye ihtiyaç olduğunun belirlenmesidir. Çünkü, her işin farklı ihtiyaçları bulunmaktadır.

Örneğin, bir yazarın sessiz bir ortama, bir editörün daha büyük bir kitaplığa, bir muhasebecinin dosyalarını sıralayabilmesi için daha çok dolaba ihtiyacı bulunmaktadır. Çalışma alanı dekorasyonunda bu ihtiyaçlar ve bireysel farklılıklar da göz önüne alınmalıdır. Mimarlık ofislerinin, mimar ve iç mimarların tasarımları ile ofis dekorasyonunun en başarılı örneklerini bulabileceğiniz Karnap Mimarlık aynı zamanda ofisiniz için en güzel mobilyaları da keşfe çıkabilirsiniz.