Bize Ulaşın

Düşünce ve talepleriniz için bizimle iletişime geçin…

0 (216) 347 7361 karnap@karnapmimarlık.com

Tavan Dekoru Uygulamaları

Tavan dekorasyonu uygulamaları, çok eski dönemlerde yaşam alanlarını zengin göstermek için tercih edilmiş olan bir dekorasyon uygulamasıdır. Yakın geçmiş zamanlarda da oldukça popüler olan bu dekorasyon fikri, bugünlerde ise yepyeni görünümlerle karşımıza akustik, asma, baffle, gergi, lamel, mesh, metal ve petek tavan olarak çıkıyor…

Akustik Tavan

Standart tavan sistemlerine entegre olabilmesinin yanı sıra projeye özel akustik panel çözümleri de yine tamamen modüler olarak sunulmaktadır. Konferans salonları, çağrı merkezleri, hastane projeleri, toplantı odaları, ofisler ve okul projelerinde yaygın olarak tercih edilen bir sistemdir. Bu sistemler hacim akustiği gerektiren tüm mekanlarda perforasyonlu ve derzli seçimlerle ses yutucu ve yansıtıcı ahşap panel ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Taşıyıcı sistem olarak ise lay-in, kanallı taşıyıcılı ve gizli taşıyıcılı olarak olarak üç alternatif sunulmaktadır.

Kenarları küt bitişli paneller T-24 taşıyıcı üzerine oturtularak taşıtılmaktadır. Panel ile uyumlu tonlarda boyanabilen görünür taşıyıcı ile hızlı ve kolay uygulama imkânı sunulmaktadır. Microlook kenar detaylı paneller kanallı taşıyıcı üzerine oturtularak taşıtılmaktadır. Taşıyıcı fugası ile şık bir görünüm elde edilmektedir. Paneller, kenarlara açılan özel taşıyıcı kanallara entegre olan T-24 taşıyıcıyı gizleyerek taşıtılmaktadır. Tavanda bütünsel bir estetik görsellik oluşturulmaktadır.

Akustik asma tavanlar, uluslararası standartlara uygun olarak üretilen, elektrik ve sıhhi tesisatların kolayca döşenmesine ve gizlenmesine olanak sağlayan ve yangına dayanım gibi özelliklere sahip ideal sistemlerdir.

Her türlü iç mekan tavan uygulamalarında kullanılır. Tesisatları gizleyerek dekoratif alanlar yaratır. Ayrıca tesisata müdahale açısından uygun ve pratiktir. Hafif olmasından dolayı binanın taşıyıcı sistemine etkisi çok azdır. Binanın hareketlerine uygun, yangına dayanım, ses ve ısı yalıtımı gibi performans şartlarını karşılayabilen çok yönlü sistemlerdir. Minimum miktarda aksesuar ile uygulanır. Bu sayede nakliye ve işçilikten tasarruf sağlar.

Akustik-Asma-Tavan-Sistemi-13
Akustik-Asma-Tavan-Sistemi-8
Akustik-Asma-Tavan-Sistemi-7
Akustik-Asma-Tavan-Sistemi-4
Akustik-Asma-Tavan-Sistemi-3

Asma Tavan

Baffle Tavan

Baffle Asma Tavan, bulunduğu mekana derinlik ve sonsuzluk katar, standart asma tavanların dışında kalarak mekanın hareketli ve modern bir dizayn almasını sağlar.

Farklı tiplerde aydınlatma armatürleri de uygulayarak standardın dışında kalabilirsiniz. Panel arasındaki boşluklar sayesinde tavan arkasında kalan tesisata kolayca müdahale edebilir, olası bir yangında dumanın hızlı bir şekilde tavan arkasına geçmesi sağlanır. Baffle asma tavan modeli farklı profil ebatlarında, istenilen uzunlukta ve farklı renklerde üretilmektedir. Metal cinsi alüminyum veya galvanize çeliktir.

Hafiftir, tavana yük getirmez, takılması ve sökülmesi kolaydır. Isı kaybını önler ve aynı zamanda akustik performans (ses yalıtımı) sağlar. Anti manyetiktir, mikrop barındırmaz ve silinebilirdir. İstenmeyen görüntüleri gizlemeye imkan tanır (sıhhi tesisat, havalandırma kanalları, elektrik tesisatı vb.).

Baffle asma tavan panelleri; tavanda farklı ölçülerde dikey olarak asılan metal panellerdir. Doğrusal dikey tasarım, tavan arasındaki havanın akışını sağlarken, farklı ölçüler ve panel mesafeleri sayesinde tavanda bulunan elektrik ve mekanik tesisatlarını saklama imkanı verir. Büyük alan uygulamalarında tek yönlü ve bağımsız şekilde monte edilen paneller, kullanıldıkları alanlarda mekanları genişletmektedir. Kullanıldığı yeri daraltmadan tavan yüksekliğini azaltmak için sık tercih edilen metal asma tavan malzemelerdir.

Ahşap desenli alüminyum baffle paneller, ahşaba (masif) göre daha uzun ömürlü olup, bakımı ve temizliği daha kolaydır. Taban genişliği, malzeme yüksekliği ve eksenler arası mesafelerin değişken olması mimarlara kolaylık sağlarken; görsel açıdan estetikliğinden ödün vermeyerek insan sağlığına katkı sağlamak için tasarım seçenekleri sunmaktadır.

BaffleTavan-safran-dizayn-7655
BaffleTavan-safran-dizayn-7596
BaffleTavan-safran-dizayn-3549
BaffleTavan-safran-dizayn-547
Baffle-Tavan-6

Gergi Tavan

Baskılı Gergi Tavan

Sizlere farklı bir ortam elde etme olanağı sunarak, istenilen görsel ve çalışmanın dijital baskı ile uygulanabildiği gergi tavan çalışmaları aynı zamanda ortama ayrı bir ferahlık katmaktadır. Ticari alanlarda müşterilerin daha uygun bir ortam içerisinde hareket etmesine olanak tanır, diğer yaşam alanlarında ise enerji anlamında daha verimli ortamların oluşmasına yardımcı olur.

Baskı aşamasında UV baskı sistemi tercih edilmektedir. Bu baskı sistemi, yapılan baskı işlemlerinin kısa süre içerisinde solmasını ya da ilerleyen süreçte bölgesel olarak baskıda sorunların meydana gelmesini büyük ölçüde önlemektedir. Haliyle ortaya net olarak istenilen görüntü ve uzun vadede kaybolmayan renk, desen yapısı çıkabilmektedir.

baskılı-gergi-tavan-modelleri-1-198-1
baskılı-gergi-tavan-modelleri-1-197-1
baskılı-gergi-tavan-modelleri-1-184-1
baskılı-gergi-tavan-modelleri-1-134-1
baskılı-gergi-tavan-modelleri-1-104-1
Lake Gergi Tavan
lake-gergi-tavan-modelleri-1-49-1
lake-gergi-tavan-modelleri-1-6-2
lake-gergi-tavan-modelleri-1-2-2
lake-gergi-tavan-modelleri-1-2-1
lake-gergi-tavan-modelleri-1-1-1
Transparan Gergi Tavan

Gerek yaşam alanlarında gerekse de iş ve hizmet gibi alanlarda, yani hemen her noktada tercih edebileceğiniz bir tavan dekoru uygulamasıdır. Fakat en çok kullanıldığı alanlar, halka açık olan hizmet sunan mekanlar olmaktadır. Kafeler, pastaneler ya da benzeri sürekli olarak farklı kimselere açık olan alanlar için çok daha uygun bir yöntemdir.

Yapısı itibariyle transparan gergi tavan gerek ışığı gerekse de uygulanan baskıyı doğrudan transparan olarak sunarlar. Böylelikle boğucu bir ortam yaratmak istemeyen, daha sade ve şık, ferah ve aydınlık bir ortam dekorasyonu elde etmek isteyen kişiler ve firmalar rahatlıkla bu yöntemi tercih edebilmektedirler.

transparan-gergi-tavan-modelleri-1-189
transparan-gergi-tavan-modelleri-1-150
transparan-gergi-tavan-modelleri-1-65-1
transparan-gergi-tavan-modelleri-1-16-1
transparan-gergi-tavan-modelleri-1-15-1

Lamel Tavan

Bu sistem taşıyıcılar, derz profilleri, lamel ve U profilden meydana gelir. Lamel asma tavan taşıyıcıları genelde galvaniz olarak üretilmektedir ve lamel asma tavan sistem elamanları ise alüminyumdan yapılmaktadır. Bu sisteme sahip asma tavanlar çiftli yay dübeller ve askı teli yardımıyla tavana monte edilirler ve ortalama ağırlığı 2,5kg/m² dir. Lamel asma tavan sisteminin korozyona ve UV ışınlarına dayanımı yüksektir. Hijyenik yapısı ile bakteri ve parazit barındırmaz, ev temizlik malzemeleri ile kolayca silinebilir. Her türlü tesisat ve donanımı gizler. Estetik ve simetrik bir görünüm sunar. Hafif bir malzeme olduğundan deprem gibi doğal afetlerde sağlığınıza zarar gelme riski teşkil etmez. Genellikle büro ve işyerlerinde, sanayi yapılarında, alışveriş merkezlerinde, konferans salonlarında, otellerde, spor salonlarında, akaryakıt istasyonlarında, bankalarda, hastanelerde, terminallerde, koridor ve giriş hollerinde ve çeşitli ıslak hacimlerde sıklıkla tercih edilen lamel asma tavan sistemleri ekonomik yönden de oldukça uygundur.

lineer-lamel-asma-tavan-panel-85-1
lineer-lamel-asma-tavan-panel-c-1
panel-b-detail-1
vektorel-asma-tavan-v100-v200-1
vektorel-asma-tavan-v100-v200-3

Mesh Tavan

Genişletilmiş metal (mesh) asma tavanlar, özel boşluklu dokusu ile mükemmel ışık ve hava geçirgenliği sağlayan tavanlardır. Farklı mesh asma tavan ölçüleri (göz aralıkları) ve mesh yönünde yapılan değişiklikler ile mükemmel ışık ve farklı görüş açıları oluşturulmasına imkan verirler.

Mesh asma tavan sistemleri boşluklu dokusu ve geçirgen yüzeyi sayesinde asma tavan boşluğunda bulunan elektrik ve mekanik tesisat malzemeleri için bir örtü vazifesi görmektedir. Genişletilmiş metal tavan sistemleri, açık yüzeyi ve transparan görünümüyle ışıklandırma ve hava sirkülasyonu açısından bulunduğu ortama değer katan bir tavan elemanıdır. Metalin istenilen şekilde eğilip bükülebilen yapısı ile tasarımcılar için sınırsız imkanlar sunmaktadır.

Genişletilmiş metal tavan sistemleri, cephe tasarımı için de önemli bir unsurdur. Genişletilmiş metal tavan sistemlerinin iki çeşidi mevcuttur. Bunlar, ütülü sistem mesh metal tavan ve ütüsüz sistem mesh metal tavan olarak geçmektedir.

MeshTavanSistemi-safran-dizayn-9272
MeshTavanSistemi-safran-dizayn-9073
MeshTavanSistemi-safran-dizayn-0455
MeshTavanSistemi-safran-dizayn-413
MeshTavanSistemi-safran-dizayn-7402

Metal Tavan

Metal tavan sistemleri modelleri; ısı ve ses yalıtımı sağlamak, estetik bir görünüm elde etmek için uygulanan dekoratif bir tavan modelidir. Yapılarda genellikle kötü ve hoş durmayan görüntüyü engellemek için tercih edilen bir tavan sistemidir.

Biçimsiz duvar döşeme ve tesisat boruları, kablo gibi durumlarda ortaya çıkan bozuklukları önlemek için de asma tavan yapımına ihtiyaç duyulur. Dünyada bir çok yapıda asma tavan uygulaması yapılır. Bunlar; mağazalar, hastaneler, bürolar, binalar vb. birçok alanda estetik görünüm elde etmek ve temizliği kolay olduğu için tercih edilmektedir.

atasehir-metal-tavan-modelleri-ustasi-1-1024x816
atasehir-metal-tavan-modelleri-ustasi-3-1024x797
metal-tavan-modelleri-fiyatlari-2-1024x684
umraniye-metal-tavan-modelleri-ustasi-1
atasehir-metal-tavan-modelleri-ustasi-4

Petek Tavan

Petek Tavan (Open Cell) üstü açık kare, üçgen ve birçok geometrik şekillerde olan alüminyum malzemeden üretilen siyah, ahşap, beyaz ve bir çok rall koduna uygun elektrostatik toz boyalı üretilen asma tavan ürünüdür. Ses akustiği ve estetik görüntüsüyle birçok iç mimar ve mimarların ofis, lobi, restoran, cafe, havaalanı, metro istasyonu, hastane, konferans salonlarında iç tasarımlarında ve projelerinde kullanmaktadır.

Petek Tavan (Open Cell), hava akışı ve duman tahliye uygulamaları için dekoratif bir açık hücreli tavandır. Açık hücreli tavan sistemlerimiz, yüksek insan trafiği akışına sahip perakende, nakliye veya eğlence uygulamaları için idealdir. Bu tür ortamlarda hızlı ve güvenli duman tahliyesi kritik önem taşır. Hafiftir, kurulumu ise hızlı ve kolaydır.

Petek-Tavanlar-16
Petek-Tavanlar-10
Petek-Tavanlar-9
Petek-Tavanlar-8
3b5ad15184ed3175fc5dfa82e6333796