Bize Ulaşın

Düşünce ve talepleriniz için bizimle iletişime geçin…

0 (216) 347 7361 karnap@karnapmimarlık.com

Banyo Dekorasyon Uygulaması

Banyo kültürü tarihsel gelişim içerisinde önemini ve gelişimini sürekli artırmayı başarmış bir alandır. Öyle ki ev dekorasyonu / iç dekorasyon denilince akla ilk gelen alan banyo dekorasyonudur. Tabi bunda kişisel temizlik ihtiyacının giderilmesinde önemli bir mekân olmasının payı büyüktür. Bu kapsamda, seramik, fayans, banyo dolabı, jakuzi, küvet, duş teknesi, duşakabin, lavabo, klozet, rezervuar, aydınlatma sistemi, havalandırma sistemi vb. ürünler banyo dekorasyonunun birer parçasıdır. Her biri birbiriyle uyumlu bir ahenk içerisinde bu bütünün parçalarını oluşturarak banyo dekorasyonunu oluştururlar.

İşte tam bu noktada konunun uzmanına başvurma gereksinimi ortaya çıkar. Çünkü sürekli gelişim halinde olan bu alanda, modern ürünler ve nostaljik tercihler arasında en uygun kombini sağlayarak sizlere öneriler sunabilmelidir. Tabi bununla da yetinmeyip, devamında tercihe dayalı dekorasyon biçimini, en küçük detayına kadar işlemeli ve kullanıma hazır hale getirmelidir.

Banyo dekorasyonu, diğer odaların dekorasyonuna oranla biraz daha özen istemektedir. Farklı bir odada muhafaza etmenin pek mümkün olmadığı eşyaların banyoda durması ve banyo yapma aşamasında buhar ve nem oluşmasına engel olunmaması gibi durumlar sebebiyle banyo mobilyaları özenle seçilmeli, nemden ve ıslaklıktan etkilenebilecek eşyalar banyoda özenle muhafaza edilmelidir.

Tarz ve Stiller

Eklektik

Son dönemlerde banyo dekorasyon fikirleri arasında Eklektik tarz oldukça popüler olmaya başladı. Eğer banyonuzun genel görünümünden sıkıldıysanız, farklı bir dizayn oluşturmak istiyorsanız Eklektik tarz banyo dekorasyon fikirleri ve örneklerini inceleyebilirsiniz.

Banyolarda Eklektik Dekorasyon Şıklığı

Yeni yeni duymaya başladığımız, hızlı bir şekilde dekorasyonun her alanında görmeye başladığımız Eklektik tarzın ne olduğunu önce kısaca bir tanımlayalım.

Yunanca ve Latince kökenli olan bu kelime seçmece, kaynaştırma ve seçmek anlamlarına gelir. Tam olarak belli bir sınırı olmayan bu tarz farklı zevklerin ve tarzların bir arada kullanılması da diyebiliriz.

Gelelim bu tarzın banyolarımıza yansımasına. Eklektik stili banyolarda renk, desen ve biçim seçimleri tamamen sizin zevkinize ve hayal gücünüze kalmış bir şey. Bu stilde pek denge ve uyum aranmadığını söyleyebiliriz. Bu tarz banyolarda hedef nokta tarz sahibi uyumsuzluğu yakalamaktır. Bu tarzı en iyi şekilde banyonuza yansıtmanız için sadece ne kadar renkli ve ne kadar iddialı olacağına karar vermelisiniz.

Modern ve şık bir Eklektik banyo dekorasyonu için bir kaç tüyo verelim. Hem görsel açıdan estetiği artırmak hem de şık bir görünüm elde etmek için ayaklı bir küvet tercih edebilirsiniz. Banyolarda renk seçimi olarak asilliğin rengi olarak bilinen siyahı tercih edebilirsiniz.

1 (1)
1 (2)
1 (4)
1 (6)
1 (9)

Endüstriyel

Sıradan banyo görünümünün dışına çıkmak isteyenlerin tercih edebileceği banyo modelleri arasında kendini gösteriyor. Özellikle otel gibi konsept dekorasyona sahip olan ticari işletmeler için harika detayları içinde barındırıyor. Zira bu tarz alanlarda etkileyici ve akılda kalıcı görünümler tercih edilmektedir.

Endüstriyel tarza sahip banyolar evlerinde konsept tasarım isteyenlerinde tercih edebileceği banyo tasarımlarıdır. Endüstriyel tarz sıradan banyolardan çok farklı bir görünüme sahiptir. Eğer daha önceden endüstriyel tarza sahip bir alanda bulunmadıysanız yadırgayabilirsiniz. Ancak son yılların trend tarzlarından birisi olduğu söylemek isteriz.

1 (2)
1 (5)
1 (6)
1 (11)
1 (13)

İskandinav

İskandinav tarzına ilgi son zamanlarda zayıflamaya başladı. Ancak, bu eğilim banyoları ve mutfakları etkilemedi. İskandinav tarzı bir banyo uzun süredir devam eden hayalinizse, ancak onu nasıl canlandıracağınızı bilmiyorsanız, tecrübelerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız.

İskandinav tarzında bir banyonun tasarım projesini yapmak oldukça zordur. Bir banyo ihtiyacınız olan her şeyi barındırması gerekir, sadece işlevsel olması değil, aynı zamanda bu tarzın yalınlığını da barındırması gereklidir.

vannaya-v-skandinavskom-stile
plan2
gal1
banyo-13
banyo-6

Country (Kırsal)

Country/kır tarzı banyolar, çiçek desenleri, yumuşak kenarlı biçimler ve taze çiçekler yardımıyla sıcak ve konforlu bir ortam sunarlar. Kırsal banyolarda bu tarzda dekoratif unsurlar çok önemlidir. Ama aşırıya kaçmamaya da dikkat edin. Bambu iskemleler, fırfırlı perdeler ve zeminde, duvarda ya da mobilyalarda kullanacağınız bej ve pastel renkler, her gün taşrada bir pansiyonda geçiriyormuş hissi yaşamanız için akla gelen ilk yöntemlerdir.

french-country-bathroom-with-wood-side-table-and-white-tub-via-@airellesgordes
french-country-bathroom-with-tub-and-checkered-tile-floors-via-@simplyfrenchmarket-e1634323102451
french-country-bathroom-with-tub-and-antique-marble-side-table-via-@provencepoiriers
french-country-bathroom-with-gingham-curtains-via-@provencepoiriers (1)
french-country-bathroom-with-antique-wood-vanity-via-@frenchcountrycottage-e1634364702190

Klasik

Klasikler bugün mutlaka dekoratif detaylar ve hantal nesnelerle dolu görkemli, lüks iç mekanlar anlamına gelmez. Kavramın bile birkaç yorumu vardır: yakından birbirine geçmiş, ancak detaylarda farklılık gösteren eski geleneklerin, tarihi Avrupa veya ulusal stillerin devamı.

Modern tasarım trendleri, mekanın özelliklerine mükemmel şekilde uyum sağlayan, yüksek teknolojiyle bir arada bulunan, ancak aynı zamanda sofistike, muhteşem görünümünü koruyan yönün karakteristik özelliklerinin bir kombinasyonunu önermektedir. Bir yandan, bir proje oluştururken net sınırların olmaması yanıltıcı olabilir, ancak öte yandan, hayal gücü ve ilginç çözümlerin uygulanması için daha fazla fırsat sunar.

post_520_12159
post_520_12158
post_520_12156
post_520_12155
post_520_12152

Minimalist

Minimalist Banyolar az “eşya çok işlevsellik” görüşünü benimsemiş banyo modelleri diyebiliriz. Burada konu, banyo küçük olduğu için az eşya kullanmak değil, eşyanın az olmasının ortama verdiği güzel hava ve ferahlıktır.

Minimalizmde temiz hatlar ve basit bir renk paleti tercihi önem taşır. Bu yüzden minimalist banyo tasarlarken aklınızdaki temayı olabildiğince geri planda tutmaya çalışın. Mottonuz, “Az, daha çoktur” olsun. Banyo dolaplarınızı düzenli olarak elden geçirip eski ve kullanılmayan eşyaları depolamadığınızdan emin olmak iyi bir fikir olabilir. Bu yüzden de yıllar boyu topladığınız eşyalar için geniş bir depolama alanına sahip olmak hayati önem taşır. Duvarlar ve zemin için de dayanıklı ve nötr tonlar doğru bir tercih olacaktır. Kullanacağınız materyal ise şahsi zevkinize kalmış.

11473690
11478179
114712589
114717589
114722652

Modern

Banyomuzun kullanışlı ve konforlu olmasının yanı sıra dekorasyonu ise evimizin genel havasını doğrudan etkiler. Modern görünümlü bir banyo ise basit, ferah ve temiz bir his yaratır.

Modern bir banyo renkli, sade ya da bu ikisinin arasında herhangi bir yerde olabilir. Buna karşın, “modern” olarak tanımlanabilmesi için güncel trendleri yakalamak zorundadır. Bu tarzda bir modern banyo tercih edecekler, trendlerdeki değişime göre banyolarını tekrar değiştirmeye istekli olmalıdır. Bu yüzden de banyonuzda büyük eşyaların sade olması tercih sebebi olabilir. Küçük dekoratif unsurlarla yeni modalara uyum sağlamak çok daha kolay olacaktır.

87dca62e8e085dfe23d8f86a4097d92c
114866
114749818
114812228
modern-banyo-modelleri-dekorasyon-fikirleri

Rustik

Rustik dekorlar, ortamı çok rahat ve kişisel bir havaya bürüyen dekorasyon öğeleridir. Rustik öğeleri banyonuzda kullanarak ortamı daha hoş bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Rahatlık ve sıcacık bir ortam arıyorsanız rustik banyo dekorasyonu bunun için mükemmel bir seçim olur.

Rustik banyolar ahşap düşkünlüğü olanlar için çok uygundur. İster tavanda isterse klozet kapağında olsun, sıcak bir malzeme tercihi, country tarzı bir ev tasarımının çok önemli bir parçasıdır. Rustik banyolarda ayaklı küvetlere, boynuz tarzı aksesuarlara ve kirli çamaşırlar yahut saksı çiçekleri için kullanılan alüminyum kovalara sık rastlanır. Sonuçta hangi tarzı seçerseniz seçin, tercihiniz mutlaka evinizin geri kalanı ve elbette kişiliğinizle uyumlu olmalıdır.

rustik-banyo-dekorasyonu-1
rustik-banyo-dekorasyonu-2
rustik-banyo-dekorasyonu-8
rustik-banyo-dekorasyonu-11
rustik-banyo-dekorasyonu-12

Vintage

Eski Vintage tarzı şeyleri seviyorsanız, banyonuzun ve evinizin geri kalanını vintage bir tasarıma uydurabilirsiniz. Geçtiğimiz on yılın en popüler eğiliminden biri olan ve büyümeye devam eden vintage banyo tarzının, sizin de banyonuzda oluşturulması kolay olacaktır; ancak bunun iyi dekore edilmesi gerekir.

vintage-banyolar-2018
vintage-banyo-modelleri-19
vintage-banyo-dekorasyonu-2019-2020
vintage-banyo-8
cicek-desenli-vintage-banyo-dekorasyonu-2018