Bize Ulaşın

Düşünce ve talepleriniz için bizimle iletişime geçin…

0 (216) 347 7361 karnap@karnapmimarlık.com

Anahtar Teslim Projeler

Tasarım Geliştirme

Anahtar Teslim Proje Çözümleri; tasarım, malzeme satın alma, detaylı teknik çizimler, imalat, montaj, dokümantasyon, saha denetimi ve ihale dokümantasyon hizmetlerini kapsar. Ancak tasarımın geliştirilmesi, yukarıda belirtilen süreçler arasında kilit bir aşamadır. Bu aşamada mimar, önerilen tasarım konseptini göstermek için ayrıntılı çizimler ve çeşitli sunum belgeleri sunar. Mimari çizimler sayesinde tasarım konsepti mimari, elektrik, mekanik ve yapısal sistemlere dönüştürülür. Tasarım geliştirme aşamasında mimar, başlıca yapı malzemelerini seçer, yapım sistemlerini tanımlar ve bir inşaat hazırlık bütçesi belirler. Böylece mimari tasarım geliştirme aşamasında tasarımın şematik aşaması sona erer ve sözleşme belgesi aşaması başlar.

Anahtar Teslim Projelerin Aşamaları

Spesifik izdüşüm ve ölçek konvansiyonları içinde ifade edilen teknik çizimler, çizgilerden ve sembollerden oluşur; üç boyutlu tasarım ürünlerinin grafik temsilleridir. Teknik çizimler, tüm mimari projenin mekanik ve borulama, kontrol ve elektrik sistemleri, sivil ve yapısal yönlerine hitap etmeli ve bir alanın boyutunu, karakterini, çalışabilirliğini, bakımını ve malzemelerini tanımlamalıdır. Mimari ve İç Mekan Anahtar Teslim Projeler; “Shop Drawings”, “Fit-0ut Work”, “Üretim”, “Montaj” ve “As-Built Drawings” çözümleri olarak sınıflandırılabilir.

  • Shop Drawings:

Bir mimari ve iç projenin yapımı ile kurulumunu belirleyen unsurların ayrıntılı grafik temsilleri sunulur. Site planları, kat planları, mobilya yerleşim planları, tavan planları, kat döşeme planları, cepheler, ıslak alan planları, kapı anahtar planları ve diğer MEP bileşenleri detaylandırılır. Shop Drawing mimari proje üzerinde çalışan çeşitli taraflar arasında proje yöneticileri, müteahhitler, tasarımcılar ve üreticiler yer almaktadır.

  • Fit-Out-Work:

Bu kişiler ihale belgelerinde çizimler ve şartnameler tarafından tanımlanan iş kalemlerinin projeye özel ölçülen miktarlarını sağlar. Miktarlar sayı, uzunluk, alan, hacim, ağırlık veya zaman olarak ölçülebilir. Bir metraj cetveli hazırlamak, tasarımın tamamlanmış olmasını ve bir şartnamenin hazırlanmış olmasını gerektirir.

  • Üretim ve Montaj:

Üretim ve Montaj Çözümleri, başarıyla tamamlandıktan sonra bir bina anahtarının teslim edilmesini sağlar. Mimar veya mimari ekip, projenin başından sonuna kadar senkronize çalışır. Ekip, organizasyonu çeşitli görevler arasında yönetmelidir; malzeme satın alma, imalat, montaj ve saha denetimi, diğer disiplinlerle büyük bir hassasiyetle koordine edilmelidir.

  • As-Built Drawings:

Bir mimari ve iç projede planlama ve uygulama aşamalarında meydana gelen değişiklikleri içerir. As-Built Drawings, anahtar teslimi bir projenin farklı servislerinin modifikasyonlarını; altyapı, elektrik, mimari mekanik ve peyzaj konularından oluşur. Bir mimari veya iç mekan projesinin tamamlanmasının ardından As-Built Drawings, projeyi kapsamlı bir şekilde açıklayan ayrıntılı çizim belgeleri sunar.

1(16)
1(17)
1(18)
1(19)
1(20)
1(11)
1(12)
1(13)
1(14)
1(15)
1(6)
1(7)
1(8)
1(9)
1(10)
1(1)
1(2)
1(3)
1(4)
1(5)
1(21)
1(22)
1(23)
1(24)
1(25)
1(26)
1(27)
1(28)
1(29)
1(30)
1(31)
1(32)
1(33)
1(34)
1(35)
1(36)
1(37)
1(38)