Bize Ulaşın

Düşünce ve talepleriniz için bizimle iletişime geçin…

0 (216) 347 7361 karnap@karnapmimarlık.com

Blog

Neden Bir İç Mimara İhtiyacımız Vardır?

İç mekan ile birlikte olan yer, ne düşündüğünüzü, ne yaptığınızı, insanlarla nasıl etkileşimde bulunduğunuzu, ne kadar motive olduğunuzu ve günlük hayatınızın milyonlarca yönünü etkiler. Bu, evinizin veya ofisinizin iç tasarımını ve mimarisini refahınız için son derece kritik hale getirir.

Vakit geçirdiğiniz herhangi bir yer, doğrudan varlığınızı etkiler.

Çevremizdeki alan bu kadar önemliyse, sizde önemli bir soru işareti oluşturur: “Evimin, ofisimin, dükkanımın, otelimin veya inşa edebileceğim başka bir alanın içini inşa etmek için bir iç mimar tutmalı mıyım?”

Tasarım ve projeler üzerinde çalışmak için harcadığımız her zaman, işte aklınızdaki rüya alanı için bir iç tasarım danışmanı tutmanın sizin için son derece önemli olduğunu düşündüğümüz sebeplerden bazıları…

Profesyonel Mesleki Yaklaşım

Profesyonel bir iç tasarımcının yardımı olmadan etrafınızdaki alanı inşa etmeyi düşündünüz mü? Öyle yaptıysanız bu şaşırtıcı bir durum değildir. İnternet ile beraberinde gelen fikirler, kavramlar ve teknikler okyanusuna erişim imkanınız var. Bir Google araması ile hemen karşınızda yaklaşık 5 milyon tasarım konsepti çıkar, ve güzel olan kısmı da tamamen ücretsiz olmasıdır.

Ancak, bir tasarım görmek ve onu başarıyla uygulamak için tamamen farklı bir görev görmek bir şeydir. Aslında, çoğu tasarımcı, mekanın tasarımı söz konusu olduğunda müşterilerinden gelen fikir ve istekleri göz önünde bulundurur. Deneyimli bir tasarımcı, yalnızca internetteki araştırmalarınızdan edindiğiniz fikirlerin uygulanabilirliğini ve pratikliğini vurgulamakla kalmayacak, aynı zamanda doğru malzemeleri bulmanıza da yardımcı olacaktır. Buradaki profesyonel yaklaşım çok önemli bir hal alır çünkü belirli bir koltuk tipini beğenebilirsiniz, ancak iyi bir iç mimar, oturma kapasitesi, kumaş ve diğer birçok şey açısından detayların önemi ile bir bütün oluşturacaktır.

Alan ve düzen nedeniyle her zaman bir evin bir profesyonel tarafından planlanmasının önem ve gerekliliğini zorunlu kılmaktadır. Çeşitli materyaller birbiriyle uyumlu olacak ve profesyonelce tasarlanmış bir alanda çok daha fazla simetri fark edeceksiniz.

Bütçenizden, Zamandan ve İş Gücünden Tasarruf

Bir iç tasarımcının paradan tasarruf etmesinin birçok yolu vardır. İç mekan tasarımcınız bütçeniz hakkında yeterince bilgi sahibi olduktan sonra, her şeye bu şekilde uymak onların sorumluluğundadır. Tüm müşterilerimize, bir kişinin iç mekanda harcayabileceği asgari veya azami miktar olmadığını söylemeye devam ediyoruz. Ama dürüst olmak gerekirse, çoğu zaman mülkünüze değer katmayan şeylere para harcamaya değmez.

Bir tasarımcı ile anlaşmak omzunuzdan büyük bir yük almayı ve daha az emek harcamanızı sağlar.

İç mekan tasarımcınız, bütçenizdeki en iyi iç mekanları ve alan kısıtlamalarını yaratmanıza yardımcı olacak birçok şeyi dengeleyecektir. Nelerden vazgeçilmeli ve nerede ödün vermelisiniz bu uzmanlar tarafından ustalaşmış bir sanattır. Alanınızı oluşturmak için anlaştığınız iç mimarlar ve dekoratörler, tedarik edilen malzemelerin israfının asgari düzeyde olmasını sağlayarak, aksi takdirde israf edilecek %10-15’lik bir tasarruf sağlıyor.

Yeri hazırlama süreci tek bir günü boşa harcamaması son derece önemlidir. Zaman kısıtlamaları nedeniyle kalitenin zarar görmemesini sağlamak için tasarımcının koordineli bir çaba göstermesini gerektirir.

Konut projelerine gelince, ev sahiplerinin iç mekanları hakkında daha heyecanlı olduklarını görürüz. Bir ev sahibi için, sıkıştırılmış bir zaman çizelgesinde yapmak yerine her zaman doğru yapmakla ilgiliyizdir. Ancak, çoğu ev içi işin kapsamına bağlı olarak zamansal olarak süreç yönetimi çok iş gücü ve zaman taahhüdü gerektirir.

Bir tasarımcı ile anlaşmak omzunuzdan büyük bir yük almayı ve daha az emek harcamanızı sağlar. İç mimarlar; işçinin işini denetler, satın almaları sağlar, doğru malzemeleri ve doğru yeri önerir, iş yüklenicileriyle koordine olur, yerinde sorunları ele alır ve daha fazlasını yaparlar. Bu size muhtemelen hayal edebileceğinizden çok daha fazla zaman kazandırır. Bu sadece mülkünüzün zamanında tamamlanmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yaptırdığınız işteki yolculuğun sizin için de zevkli olmasını sağlar.

Doğru Malzeme Önerisi

Evinizde / ofisinizde çeşitli yerler için tedarik etmeniz gereken malzemeler vardır. Bir banyoyu örnek alalım. Fayansları, muslukları, dolapları, duş sistemlerini, ışıkları, gider sistemlerini tedarik etmeniz, su yalıtım malzemelerini, aynaları, havlu raflarını, diğer donanımları, depolama mobilyalarını ve ihtiyacınıza bağlı olarak bir sürü başka şey almanız gerekir.

Her biri için onlarca ve yüzlerce marka var. Her biri farklı fiyatlandırılır. İç mekan tasarımcınız, fiyat, kalite, mekanınızın tasarım dili, dayanıklılık ve önceki müşterilerden gelen geri bildirimleri dikkate alarak her ihtiyaç için en doğru malzemeleri önerebilir.

Ayrıca, malzemeleri seçmek için ziyaret edilecek doğru yerleri ve sipariş vermek için doğru zamanı bilirler. Bu başlangıçta küçük bir görev gibi görünse de projeniz devam ettikçe her bir malzemeye zaman ve çaba harcamak, uzmana bırakılan çok sıkıcı bir iş haline gelir.

Mevcut En İyi İşletmelere Erişim

İç mekanınız ile ilgili zevkleriniz ölçüsünde en iyisini planlayabilirsiniz, ancak bunları yürüten insanlar tamamen farklı bir şey üretiyorsa bu tam bir zaman ve emek kaybıdır. Her projenin çeşitli amaçlar için İç mimarlara ihtiyacı vardır – Mobilyacı, Mermer, Elektrik, Tesisat, Asma Tavan uzmanları. İstanbul’da ve diğer tüm kasaba veya şehirlerde bunlardan birçoğu hizmet vermektedir. Ancak, herhangi bir meslekten olmayan kişinin, onlarla gerçekten çalışmadan uzmanlığı ve bitişi ölçmesi zordur.

İstanbul’daki iyi bir iç mimar, daha önce çalıştığı sabit bir inşaat ekibine sahiptir. Mevcut işin tasarımcı ile müteakip inşaat ekibi ile eşleşmesi önemlidir.

Teknik Yaklaşım Avantajı ve Son Trendlere Erişim

İç Mimarlık, ciddi bir bilgi birikimi ve tecrübe ile mümkün olacak bir iş alanıdır.Profesyonel olmayan amatör yaklaşımlar veya iç mimariyi kapsayan dallarında yaşam alanınızda yaptığınız değişikliklerde teknik detaylarda eksik yada yanlış işler yapmanıza neden olabilir.Her projenin birçok alanında sadece uzmanların cevaplaması gereken sorular ile karşılaşabilirsiniz.

Örneğin; odanızın aydınlatmasında kullanacağınız malzemelerin konumlandırılması ve kaç adet kullanılacağı ya da televizyonunuz ile yatağınız arasında olması gereken mesafe ne kadardır?..

Tasarım konseptleri, tasarımcınız için ekmek ve tereyağı gibidir. Sadece ülkemizde değil, dünya genelinde sektörde yaygın olan son trendler konusunda son derece hızlı güncellemeler vardır. İnternette mevcut olan tasarımlara erişebilmenize rağmen, tasarımcınız dergiler, bloglar ve yayınlar aracılığıyla profesyonel dünyanın en iyisine erişebilmektedir. Ürünlere gelince bile, markaların ve üreticilerin çoğu, piyasaya girmeden önce iç tasarımcıları yeni ürünleri hakkında bilgilendirir.

İç Mekanınızı Görselleştirme

İstanbul ve diğer şehirlerdeki çoğu iç mimar, tasarım girdilerinizi ve en uygun olacağını düşündükleri yerinizi içeren 3 boyutlu modellemeler yaratır. Bu çok önemli çünkü dekorasyon işlemine çok para harcayacaksınız ve doğru yatırımı yaptığınızdan emin olmak isteyeceksiniz.

Çoğu tasarımcı, 3D görselleştirici ve sanatçıdan oluşan bir ekibe sahiptir. 3D tasarım, 3D Max adlı bir yazılım kullanılarak yapılır. Size iç mekanınızın 3 boyutlu görüntüsünü verir. Bu aşamada değiştirilmiş veya eklenmiş herhangi bir yeniliğin nasıl göründüğü konusunda bilgilendirilirsiniz. Bir iç mimar ile çalışılması bu hizmet nedeniyle çok daha önemli hale geliyor.

Boş Alanın En İyi Şekilde Kullanımı

Birçok insan, herhangi bir iç tasarımda boş alanın önemini unutur. 500 metrekare alana veya 2000 metrekare alana sahip olabilirsiniz. Fakat bilimsel olarak planlanmamışsa, klostrofobik ve tedirgin olmanızı sağlar. İstanbul’da pek çok iç tasarımcının küçük alanlarda güzelce oynadıklarına tanık oluyoruz.

Nispeten küçük bir alana sahip olduğunuzda, akıllı bir tasarım birçok konunuzu çözebilir. Dünyanın çoğu metropol kentinde emlak fiyatlarının yükseldiği daha küçük alanlar için kamu hizmetleri oluşturmak için küresel olarak çok sayıda araştırma yapılmıştır. Uzmanınız birçoğunu tanır ve kat planınıza dahil eder.

Görsel Varlık

Mağaza ya da showroom iç mekanları için bir iç tasarımcı alıyorsanız, doğru uzmanı bulmak daha da önemli hale gelir. Görsel Mağazacılık, son birkaç yılda agresif bir şekilde gelişen bir çalışma alanıdır. Müşterilerinize gösterdiğiniz şeyler, ürünleriniz hakkında ne düşündükleri, satın aldıkları ürünleri, showroom / dükkan / mağazanızın iç mekanından doğrudan etkilenir.

Şehrinizdeki en iyi mağazalarda tanık olduğunuz Akıllı Perakende iç mekanları tesadüfen dekore edilmez. Müşteri ve ürün yelpazesi göz önünde bulundurularak özenle planlanır ve koordine edilir.

Son Olarak…

Siz değerli okuyucularımıza bir profesyonel ile organize çalışmanın yararlarından bir kaçını ele alarak ne kadar gerekli olduğunu anlatmaya çalıştık.Ülkemizde malesef iç mimarlığın gerekliliğini göz önünde bulundurmadan yapılan işlerde uzun vadeli birçok problem ile karşı karşıya kalınılması kaçınılmaz oluyor.Yaşam alanınızda yapacağınız tüm değişiklikler için mutlaka profesyonel destek alınız. Karnap Mimarlık olarak ana prensiplerimizden yola çıkarak sizlere bu yazı ile yardımcı olacak bilgileri ve iş alanımıza dair tüm paylaşımlarımız ile yardımcı olmaya devam edeceğiz.

POST A COMMENT